SON DAKİKA

Ekonomi

Bogaz köprüleri ve otoyol geçis ücretlerine yüzde 20 zam geldi

Karayollari Genel Müdürlügü 7 Ekim'den geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçis ücretlerinde ortalama yüzde 20 zam yapildigini bildirdi

7 Ekim 2019 11:55
Bogaz köprüleri ve otoyol geçis ücretlerine yüzde 20 zam geldi

KGM’den yapilan yazili açiklamada, kontrollü otoyol ve Bogaz köprülerinin hizmet ömürlerinin uzatilmasi amaciyla bakim onarimlarinin düzenli olarak yapilabilmesi için, her yil Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre düzenlenmesi gereken geçis ücretlerinin, geçen yil yüzde 33,64 olan enflasyona ragmen 21 aydir artirilmadigi belirtildi.

"ARTIRILMASI ZORUNLU HALE GELDI"

Açiklamada, Bogaz köprülerine büyük bakim onarimlarin yapilmasi, isçilik ve malzeme fiyatlarindaki artislar ile bakim-isletme maliyetlerindeki yükselmeler de göz önüne alinarak yol standartlarinin sürdürülebilirligini saglamak için, otoyol ve köprülerdeki geçis ücretlerinin asgari düzeyde artirilmasinin zorunlu hale geldigi vurgulandi.

YÜZDE 20 ZAM

Buna göre, yarindan geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçis ücretlerinde ortalama yüzde 20 fiyat düzenlemesi yapildigi kaydedilen açiklamada, su bilgilere yer verildi:

“Otoyollarda otomobil için en yakin mesafe ücreti 3 lira, en uzak mesafe ücreti 30 lira, Bogaz köprüleri otomobil geçis ücreti ise 10,50 lira olarak belirlenmistir. 15 Temmuz Sehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçis ücret tarifesi ise aks araligi 3,20 metreden küçük iki aksli araçlar için 10 lira, aks araligi 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulasim Koordinasyon Merkezi karari geregince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki aksli araçlar için 13,50, 3 aksli her türlü araçlar için 29,50, 4 ve 5 aksli her türlü araçlar için 58,75, 6 ve yukari aksli araç için 78,25 ve motosikletler için de 4,25 olarak belirlendi.”

Açiklamada ayrica otoyollardaki geçis ücret tarifelerini içeren bilgilerin ise, uygulama tarihinden itibaren Karayollari Genel Müdürlügünün internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde yol kullanicilarinin ve ilgililerin hizmetine sunulacagi belirtildi.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım