SON DAKİKA

Saglik

Hangi kalp atis hizi aslinda normal kabul edilir

Doktorlar nabiz hizini kalp fonksiyonunun önemli bir göstergesi olarak görüyorlar ve uzun yillar boyunca aritmiler olarak kabul edilen yetiskinler için kati standartlarin mevcut olduguna inaniliyordu. Bununla birlikte, yeni çalismalar bu veriler hakkinda süphe uyandirdi - istirahatte normal bir kalp atis hizi farkli kisilerde degisebilir.

9 Mart 2020 17:30
Hangi kalp atis hizi aslinda normal kabul edilir

Son zamanlarda, kalp atis hizinin (HR) normal degerinin farkli insanlar arasinda önemli ölçüde degisebilecegi, yani her zaman dakikada 70-80 atim arasinda dalgalanmayacagi ortaya çikti.
 

Nabiz neden önemlidir?

Kalp hayati bir organdir. Sürekli kan pompalar ve vücuttaki hücrelere gerekli oksijeni ve besinleri saglar. Kalp atis hizi veya kalp atis hizi, dakikadaki kalp kasilmalarinin sayisidir. Çogu saglikli insanda, dinlenme sirasindaki kalp atis hizi yüksek degildir ve önceden belirlenen normlarin ötesine geçmez. Ancak Kaliforniya, La Jollie'deki Scripps Yayin Arastirma Enstitüsü'nden bir arastirmaci ekibi, farkli insanlar için normal dinlenme kalp atis hizinin dakikada 60 ila 100 atim arasinda degisebilecegini buldu. Ayni zamanda, nabiz bu sinirlarin içine düserse, bu kisinin saglikli oldugu anlamina gelmez.

Dinlenme sirasinda normal kalp atis hizi

Çalisma, insanlar arasindaki istirahat kalp atis hizinin sikligi ve doktorun kalp atis hizinin normal olup olmadigini nasil degerlendirebilecegine isik tutuyor. Bazi insanlarda normal kalp atis hizi dakikada 100 atim olabilir, bazilarinda ise bu ciddi bir kalp hastaliginin belirtisi olabilir. Bu nedenle, sadece nabiz sagligin nesnel bir göstergesi olamaz. Bilim adamlari, kalplerinin sagligini degerlendirmek için düzenli olarak bir doktora gitmenizi önerir. Doktorlar, bir kisinin kalp sagligini belirlemek için normal kalp atis hizindan bireysel sapmalari belirlemeli ve sonuçlari ortalama normal degerle karsilastirmamalidir.

Arastirmacilar, kalp sagliginizi degerlendirmek için kalp atis hizinizi ölçmenin hala önemli oldugunu öne sürdüler. Vücuda giyilen modern cihazlar bu konuda yardimci olabilir. Nabzi belirli bir süre sabitler ve belirli bir kullanici için ortalama hizi hesaplar. Gelecekte, keskin sapmalar varsa, bu bir problem isaretidir, ancak kendi kisisel normunuzu karsilastirmak önemlidir.

nabiz

Genel sagligi ölçen hayati göstergeler kan basinci, sicaklik, kalp atis hizi veya kalp atis hizi ve solunum hizidir. Hepsi insan sagliginin durumunu belirlemek için önemlidir. Dinlenme kalp atis hizi belki de en temel hayati göstergedir, ancak ayni zamanda en degiskendir. Bu, kalp atis hizinin zaman zaman degisebilecegi anlamina gelir. Normal kalp atis hizi dakikada 60 ila 100 atim arasinda degisirken, saglikli bir yetiskinde bu deger 70'tir. Bununla birlikte, sporcularda nabiz genellikle çok daha düsüktür ve hamile kadinlarda maksimum 100 atim oranini asar. bir dakika.

Önceden, dakikada 90 atimdan fazla ve dakikada 65 atimdan daha az dinlenme istirahat kalp hizlari daha yüksek kardiyovasküler riskle iliskiliydi. Ancak bunlarin çok genel ve ortalamali veriler oldugunu anlamak önemlidir. Bu nedenle, sadece nabiz verilerine dayanmak ve kalp problemleri hakkinda sonuç çikarmak imkansizdir, tam bir muayene gereklidir. Sadece EKG verileri, kalbin ultrasonu, basinç izleme ve testler sorunlari dogrulayabilir veya ortadan kaldirabilir.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım