SON DAKİKA

Güncel

Istanbul-Izmir arasinda kisalan yol tasarrufu artiracak

Yap-islet-devret modeliyle hayata geçirilen Istanbul-Izmir Otoyolu ile birçok alanda tasarruf saglanmasina ve çevre kirliliginin azaltilmasina katkida bulunuyor.

6 Ağustos 2019 15:19
Istanbul-Izmir arasinda kisalan yol tasarrufu artiracak

Yap-islet-devret (YID) modeliyle hayata geçirilen Istanbul-Izmir Otoyolu ile iki kent arasindaki seyahat süresi 3,5 saata düserken, is seyahatlerinde otoyolu kullanan bir otomobil için zaman tasarrufu tutari 228 lira, akaryakit tüketim tasarruf tutari 76 lira olmak üzere toplamda 304 lira tasarruf saglanacagi tahmin ediliyor.

Geleneksel finansman yöntemleriyle otoyol projeleri 7-20 yil arasinda tamamlanirken, YID modeliyle projeler 5 yildan daha kisa sürede bitirilerek hizmete açiliyor. YID modeliyle finanse edilen otoyol projelerinde, "kamunun verdigi garanti miktarlariyla gerçeklesen gelir miktarlarinin karsilastirilmasi yerine bu projelerin, milli bütçeyle yapilmasiyla ne kadar sürede hizmete açilacaginin ve erken hizmete açilmasindan dolayi kamuya getirdigi yararlarin dikkate alinmasi gerektigi" belirtiliyor.

Yatirimin gerçeklestirilmesi ve isletme asamalarinda özel sektörün hizli karar alabilme ve ileri teknoloji kullanma yetenegi, projelerin daha etkin ve verimli isletilmesini saglarken, projelerin kisa sürede hayata geçirilmesi akaryakit, zaman tasarrufu, sürüs konforu, trafik güvenligi ve istihdamin da aralarinda bulundugu sosyo-ekonomik katki ile rekabet gücü ülkeye katkida bulunuyor.

YID kapsamindaki projeler isletme süresi bitiminde her türlü bakimi yapilarak kamuya devredileceginden, projenin kalan ekonomik ömrü boyunca elde edilecek gelirler, kamunun bütçe dengesine katki saglayacak.

Garanti ödemeleri, projelerin finansal yapilabilirligi ile alinan kredilerin geri ödeme süresi dikkate alinarak tespit edilirken, isletme süresinin ilk yillarinda bu kapsamda tüm dünyada benzer projelerde oldugu gibi belirli miktarlarda garanti ödemesinin yapilmasi gerekiyor.


 

istanbul-izmir10

ISTANBUL-IZMIR OTOYOLU'NUN ÖN PLANA ÇIKAN ÖZELLIKLERI

Devlet yolunda gerçeklesen isletme hizlari incelendiginde güzergah üzerindeki yaklasik 304 hemzemin kavsak ve ayrilma-katilma seritleri ile devlet yolunun hizmet verdigi alanlardaki yaya geçitleri, okul geçitleri gibi yasal zorunluluklar sebebiyle isletme hizlari yer yer saatte 15-20 kilometreye kadar düsüyor, bu nedenle kent geçislerinde kesintisiz trafik akisinin saglanmasi mümkün olmuyor. Bu kapsamda Istanbul-Izmir Otoyolu'nun kullanilmasi durumunda is seyahatlerinde bir otomobil için zaman tasarrufu tutari 228 lira, akaryakit tüketim tasarruf tutari 76 lira olmak üzere toplam zaman ve akaryakit tasarruf tutarinin 304 lira olacagi tahmin ediliyor.

Yapim asamasinda 8 bin 600 kisi istihdam edilen projenin isletme süresi boyunca ise yillik ortalama 6 bin 100 kisinin bakim isletme hizmetlerinde istihdam edilmesi öngörülüyor.

Otoyola trafik kaymasi sebebiyle mevcut devlet yolu güzergahini kullanan trafigin azalmasi sonucunda devlet yollarinin periyodik bakim giderleri azalacak. Böylece mevcut devlet yollarina yapilacak periyodik bakim harcamalarinda ortalama olarak yillik 35 milyon lira tasarruf saglanmasi öngörülüyor.

Erisim kontrollü otoyollarda ölümlü ve yaralanmali kaza riski devlet yollariyla kiyaslandiginda en az 2 kat daha düsük oldugu görülürken, ayrica sehir geçislerinde trafigin otoyola kaymasi nedeniyle kent merkezlerinde gürültü kirliligi önemli miktarda azalacak.

Otoyolun kullanilmasiyla karbondioksit saliminda otomobil basina 26 kilogram, tüm tasit cinsleri itibariyla toplamda yillik 375 bin ton azalma olacagi tahmin ediliyor.

Istanbul-Izmir Otoyolu'nun alternatifi olan devlet yolu, bitümlü sicak karisim kaplamali bölünmüs yol standardinda ücretsiz olarak hizmet veriyor. Vatandaslar kendi tercihlerine bagli olarak bu yolu kullanabiliyor.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım