SON DAKİKA

Teknoloji

Kamistan tekne Istanbul Bogazi'ndan geçti

Alman arkeolog ve arastirmaci Domonique Görlitz, eski Misirli denizcilerin Karadeniz'e ulastigini kanitlamak için kamistan yapilan tekne ile Bulgaristan'dan, Misirin Iskenderiye Limani'na 3 bin kilometre yol kat edecek. Kamis teknesiyle 2 gün önce yola çikan Görlitz, Istanbul Bogazi'na girip Rumeli Fenerine demirledi.

20 Ağustos 2019 12:48
Kamistan tekne Istanbul Bogazi'ndan geçti
Kamistan tekne Istanbul Bogazi'ndan geçti

Alman arkeolog ve arastirmaci Domonique Görlitz, Antik Yunan tarihçi ve yazar Herodot'un bir yazisinda bahsettigi; 4 bin yil önce eski Misirli denizcilerin gemiyle Karadeniz'e ulastiklari iddiasini dogrulamak amaciyla Bulgaristan'dan, Misir Iskenderiye'ye deniz yoluyla yolculuk yapmaya karar verdi. Domonique ve ekibi bu amaçla, Bulgaristan'in Beloslav Gölü'nde eski Misirli denizcilerin kullandigi tipte, 23 metre uzunlugunda bir kamis teknesi insa etti. Teknenin yapiminda, Bolivya'daki Titicaca Gölü'nden getirtilen Totora kamisi ve agaç kullanildi.

ALMAN ARKEOLOG VE EKIBI SAZLI TEKNEYLE ISTANBUL BOGAZINDAN GEÇTI

Teknenin insasinin bitmesinin ardindan Arkeolog Domonique Görlitz ile ekibi, 17 Agustos'ta, Iskenderiye'ye gitmek üzere Varna Limani'ndan hareket etti. "Abora 4" ismi verilen Alman bayrakli tekne dün saat 18.30 siralarindan Karadeniz'den Istanbul Bogazi'na giris yapti. Teknede, Görlitz'in yani sira Almanya, ABD, Bulgaristan, Bolivya ve Hollanda'dan olmak üzere 12 kisilik mürettebat yer aliyor.

3 BIN KM YOL KAT EDECEK

tekne

Kiyi Emniyeti botlarinin da eslik ettigi kamis teknesi Rumeli Feneri'ne demirledi. Tekne Istanbul, Çanakkale bogazlarindan geçerek Yunanistan'in Atina kentine ulasacak. Girit Adasina da ugrayacak olan kamis teknesinin, 3 Bin kilometre yol kat edip Misir'in Iskenderiye Kentine ulasmasi planlaniyor.

"BARIS IÇIN YOLCULUK"

Varna Arkeoloji Müzesinden Teodor Rokov, bu yolculugun sloganinin "Baris Için Yolculuk" oldugunu, Karadeniz'de mevcut politik durumun gergin oldugu ve bu kamis teknesinin tüm denizlerde mükemmel bir baris elçisi olabilecegini ifade etti.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım