SON DAKİKA

Gündem

Lukaşenko'dan: Savaş için gerekli hazırlıkları yapın

Putin ile görüşen Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko'dan orduya talimat: Savaş için gerekli hazırlıkları yapın

4 Mayıs 2022 15:51
Lukaşenko'dan: Savaş için gerekli hazırlıkları yapın

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 70. güne girilirken, savaş hattında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Dün akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko orduya "Savaşa hazır olun" talimatı verdi. Lukaşenko'nun emriyle birlikte Belarus silahlı kuvvetleri bugün ani tatbikata başlarken, birliklerin savaşa hazır olma ve belirlenen bölgelere yürüme görevlerini icra edeceği belirtildi.

Belarus Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetlerinin ani tatbikata başladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Belarus Silahlı Kuvvetlerinde tepki kuvvetlerinin ani denetlenmesinin başladığı belirtilerek, bu esnada askeri birlikler ile alt birimlerin savaşa hazır olma, belirlenen bölgelere yürüme ve savaş eğitimi görevlerini yerine getireceği ifade edildi.

 

ASKERLER OLASI BİR KRİZE MÜDAHALE İÇİN HAZIR HALE GETİRİLECEK

Askeri birliklerin hızla değişen durumda arazinin bilinmeyen bölgelerinde faaliyet göstereceği kaydedilen açıklamada, "Denetimin amacı, askerlerin olası bir krize hızlı bir şekilde müdahale etmeye hazır olup olmadığını ve kabiliyetini değerlendirmektir." ifadeleri kullanıldı.

 

DENETLEME ÇOK KARMAŞIK BİR ÖZELLİK TAŞIYOR

Denetlemeye dahil olan kuvvetlerin bileşiminin kademeli artırılacağı, bunun da hem karada hem de havada askeri tehditlere karşı koyma yeteneklerini test etmeyi mümkün kılacağı bildirilen açıklamada, denetlemenin çok karmaşık bir özellik taşıdığına dikkat çekildi.

 

"FAALİYETLERİMİZ KOMŞU ÜLKELER İÇİN TEHDİT OLUŞTURMAMAKTADIR"

Açıklamada, "Sürmekte olan faaliyetler, en etkili asker eğitimi biçimlerinden biridir ve bir bütün olarak ne Avrupa toplumu için ne de özellikle komşu ülkeler için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.

 

İKİ LİDER DÜN AKŞAM TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

70 gündür Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko dün akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım