SON DAKİKA

Saglik

Maden suyu tüketmek için 5 önemli sebep

Genellikle sodayla karistirilan ancak sodaya nazaran içeriginde kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok mineral barindiran maden suyunun insan vücuduna ciddi katkilari vardir. Düzenli tüketildiginde ise vücut ve cilt sagligini destekliyor. Peki, maden suyunun tüketim kriterleri nelerdir? Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Buket Yavuz Koçoglu, maden suyu tüketimi hakkinda bilinmeyenleri anlatiyor.

21 Ağustos 2019 10:20
Maden suyu tüketmek için 5 önemli sebep
Maden suyu tüketmek için 5 önemli sebep

Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altinda tutulan yeralti kaynaklarindan doldurularak elde edilen, yer altindan yeryüzüne çikarken de karbondioksit gazinin yaninda çözünmüs mineral tuzlari ve elementleri de beraberinde getiren dogal kaynak suyudur. Insan vücudu için kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi hayati önem tasiyan içerigi vardir. Bu bilinçle maden suyu tüketiminin özellikle yaz aylarinda terlemeyle kaybedilen minerali geri kazanmak için önemli oldugunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Buket Yavuz Koçoglu, Türkiye’nin bulundugu cografi sartlar nedeniyle maden suyu açisindan zengin bir konuma sahip oldugunu söyledi.

SUSAN SONRA EN SAGLIKLI IÇECEK MADEN SUYU 
 

y


Maden suyunun içme suyundan sonra tüketilebilecek en saglikli içecek olduguna vurgu yapan Koçoglu, buna ragmen maden suyunun ülkemizde gereken ilgiyi bulamadigini söyledi. Avrupa ülkelerinde maden suyu tüketiminin yillik kisi basi 100 litreyi geçtigini aktaran Koçoglu, ülkemizde ise bu rakamin kisi basi 5 litrenin üzerine çikamadigini aktardi.

MADEN SUYU SISEDE TÜKETILMELIDIR
Açiklamada bulunan Koçoglu, "Vücuttaki sivi dengesinin saglanmasinda rol oynayan maden suyunun tüketimi sirasinda bazi noktalara dikkat etmek önem tasiyor. Içerigindeki tüm faydalardan yararlanabilmek için maden suyunun bardakta degil kendi cam sisesinde tüketilmesi gerekiyor. Çünkü maden suyunun bardaga dökülmesi köpürmesine ve içerigindeki gazin (Co2) açiga çikmasina sebep oluyor. Bu nedenle satin alacaginiz maden suyunun, gida standartlarina uygun cam siselerde satisa sunulduguna dikkat edilmelidir.”

GÜNDE EN AZ 2 SISE MADEN SUYU IÇMELI

sise

 

Sindirimi kolaylastirabilmek için gün içerisinde en az iki sise maden suyu tüketilmesinin önemli oldugunu aktaran Koçoglu, "Yüksek sicakliklarin yasandigi yaz aylarinda vücuttan atilan suyun yerine konmasi için maden suyu tercih edilebilir. Ayrica yaz aylarinda vücudun mineral dengesini koruyabilmek için yine maden suyu iyi bir seçenek olacaktir. Günlük su ihtiyaci konusunda uzmanlar çesitli görüsler savunsa da her gün ortalama 2 litre su tüketimi önerilir. Suya alternatif olabilecek en saglikli sivi ise maden suyudur.” dedi.
 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım