SON DAKİKA

Gündem

O bakteriyi kendisine enjekte etti: Hiç bu kadar iyi hissetmedim!

Bir buzulun altinda buldugu 3.5 milyon yillik bakteriyi önce farelere sonra da kendisine enjekte eden Anatoli Brouchkov o günden sonra hiç hasta olmadigini iddia etti.

19 Ağustos 2019 11:34
O bakteriyi kendisine enjekte etti: Hiç bu kadar iyi hissetmedim!

Sibirya’nin Yakutsk bölgesindeki Mamut Dagi eteklerinde Bacillus F adi verilen, 3.5 milyon yillik bir bakteri kesfedildi. Moskova Devlet Üniversitesi’nde görevli olan akademisyen Anatoli Brouchkov, üzerinde 3 yil boyunca sürdürdügü arastirmalarin ardindan bakterinin gençlestirici ve bagisiklik sistemini güçlendirici özelliklerine sahip oldugunu kesfetti. 2012 yilinda farelere enjekte ettigi bakterinin ise yaramasinin ardindan 3 yil önce de kendi üzerinde denemeye karar verdi.

ÖNCE FARELERE SONRA KENDINE ENJEKTE ETTI

Moskova Devlet Üniversitesi’nde görevli bilim insani Anatoli Brouchkov, 2009 yilinda Sibirya’da bir buzulun altinda 3.5 milyon yasinda bir bakteri kesfetti. Brouchkov buldugu bakteriyi önce farelere sonra da kendisine enjekte etti.

'SON 2 YILDIR GRIP BILE OLMUYORUM'

Bunu yaparak test çalismasini da baslatmis olan Brouchkov, bakteriyi kendisine enjekte etmenin üzerinde nasil bir etki yarattigini su cümlelerle açikliyor: “Daha çok çalismaya basladim. Son iki yildir birakin hasta olmayi grip bile olmuyorum. Fareler ve meyve sinekleri üzerinde yapilan basarili deneylerin ardindan, aktive edilmemis bakteri kültürünü denemenin ilginç olacagini düsündüm” diyor. Kisaca özetlemek gerekirse, Brouchkov bu islemi “sadece merakliydim, dünyaya bir kere geliyoruz” diye ifade ediyor.

YAKUT TÜRKLERININ UZUN YASAMASININ SIRRI BU OLABILIR

Yakut Türklerinin uzun yasamasinin sirrinin bölgedeki sulara karisan bu bakterinin oldugunu düsünen Brouchkov, bakterinin insan vücudundaki pozitif etkileri konusunda ise ellerinde net bir veri olmadigini söylüyor. Rus bilim insani “Gerçekte aspirinin de nasil ise yaradigini bilmiyoruz, ancak bir sekilde yariyor. Ayni sey bu bakteri için de geçerli. Mekanizmasini anlayamiyoruz, ancak sonuçlarini görüyoruz. Bakterinin çalisma mekanizmasini anlamak istiyoruz. Ölümsüz bakterilerin ve canlilarin oldugunu ve bu bakterilerin kendilerini koruyabildikleri için ölmediklerini düsünüyoruz” diyor.

BU BAKTERI DOGURGANLIGI DA ARTTIRIYOR

Fareler üzerinde yaptigi deneyde bakterilerin dogurganligi arttirdigi, hatta dogurgan olmayan yasli farelerin de üremeye basladigi tespit edildi. Bakterinin gençlestirici etkisiyle ilgili Siberian Times gazetesine bir açiklamada bulunan Dr. Viktor Chernyavsky, “Bu bakterinin biyolojik olarak salgiladigi aktif maddeler kobay farelerin bagisiklik sistemini güçlendiriyor. Bu salgilar dogurganligi da artiriyor” seklinde konusuyor.

YASADIKLARI PLACEBO ETKISI DE OLABILIR

Bacillus F bakterisinin Brouchkov üzerindeki etkileri placebo etkisi olabilir, ancak gerçek olma ihtimalini de göz ardi edemeyiz. Bu bakterinin insan ömrünü uzatip uzatmayacagini anlamak için daha fazla arastirmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ancak eger Dr. Brouchkov 1000 yasini görürse o zaman elimizde tartismasiz bir kanit var diyebiliriz.
 


 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım