SON DAKİKA

Politika

Özhaseki'den deprem sonrasi flas açiklama !

Özhaseki, Istanbul'daki deprem iliskin, ''Bizzat Istanbul’a giderek ilçe belediye baskanlarimizi toplayip uyarmaya çalistik. Kimi arkadaslarimiz bunu dogru anladilar, hareket ettiler ama üzülerek söylüyorum kimi arkadaslarimiz anlattiklarim karsisinda lakayit bir tavir takinarak ‘sen konus da git’ gibi bir hava içinde oldular'' dedi.

27 Eylül 2019 16:47
Özhaseki'den deprem sonrasi flas açiklama !

Kayseri Üniversitesi'nin akademi yil açilis töreni öncesi gazetecilerin Istanbul depremiyle ilgili sorularini yanitlayan Özhaseki, Türkiye'nin deprem kusaginda yer alan bir ülke oldugunun unutulmamasi gerektigini söyledi.

Yer üstüne yapacagimiz her bir yapiya, yer altindaki hareketliligi göz önünde bulundurarak, gerek statik saglamlik açisindan gerekse zemin açisindan dikkat etmemiz gerekiyor. Dikkat etmezsek yüzyillardir yasanan neyse yine aynisi yasanmaya devam ediyor. Insanoglu geçmisten ders almali. Insanoglu tabiatla dövüsmemeli, kavga etmemeli, onu anlamaya çalismali. Zittina isler yaparak basarili olmak ne yazik ki mümkün degil, bunu hepimizin bilmesi gerekiyor."

Özhaseki, bütün uzmanlarin Istanbul depremiyle ilgili ayni noktaya dikkati çektigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:

Orada 4 tane daha aktif fayin bulundugu, bunlarin da günü gelince kirilacagi ve bu kirilmanin da çok büyük bir siddette olacagi' noktasina dikkati çekiyorlar. Burada belediyelere elbette is düsüyor.Vatandasa da is düsüyor. 1999 depreminden sonra epeyce yasa degisikligi yapildi. Kentsel dönüsümle ilgili birtakim temel kurallar ortaya konuldu, tesvikler getirildi. Bakanligim döneminde de bunlari biraz daha revize ederek, yaptigimiz uzun sehircilik suralarinda kentsel dönüsümün temel kurallarini ortaya koymaya çalistik. Bizzat Istanbul’a giderek ilçe belediye baskanlarimizi defalarca toplayip uyarmaya da çalistik. Kimi arkadaslarimiz bunu dogru anladilar, hareket ettiler ama üzülerek söylüyorum kimi arkadaslarimiz benim anlattiklarim karsisinda çok lakayit bir tavir takinarak ‘sen konus da git’ gibi bir hava içinde oldular. Yine üzülerek söylüyorum, ’Gelip bana yardim edin, baska partiliyim’ dedigi halde, biz ona envai çesit yollar açtigimiz halde, gidip tersini söyleyenler de oldu. Bunlar da isin üzücü taraflari."

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım