SON DAKİKA

Dünya

Rus füzeleri Helsinki yolunda

Son dakika haberlere göre, Nükleer çantasıyla helikopterden inip Batılı ülkelere gözdağı veren Rusya liderinin Finlandiya sınırına gönderdiği füze sistemleri sosyal medyada paylaşıldı. ABD Başkanı Biden ilk kez 'soykırım' sözünü kullandı, Washington'ın Ukrayna'ya helikopter göndereceği bildiriliyor.

13 Nisan 2022 14:07
Rus füzeleri Helsinki yolunda

Rusya'nın Ukrayna işgalinde kırk sekiz gün geride kaldı, gece yarısı kameralar karşısına geçen Vladimir Zelenskiy işgal birliklerinin telafisi mümkün olmayan kayıplar verdiğini söyledi. Rus lider Vladimir Putin'in 48 saat içinde Kiev'i ele geçirme hayali kurduğunu ancak gelinen noktada 48 gün geçtiğini hatırlatan Zelenskiy, Rus ordusunun Sovyetler Birliği'nin 10 yıl süren Afganistan işgalinden daha ağır kayıp verdiğini belirtti.

Zelenskiy, "Rusya'nın nasıl böbürlenerek 48 saatte Kiev'i ele geçireceğini açıklamasını hatırlıyor musunuz? 48 saat 48 gün oldu. Rus ordusunun kayıpları Sovyetler Birliği'nin Afganistan'da 10 yıldan uzun sürede verdiği kayıpları aştı. Bu kayıpların telafisi yok" dedi.

Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya liderleri, bugün Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Zelenskiy ile buluşuyor. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın danışmanı Jakub Kumoch, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Ülkelerimiz Ukrayna'ya ve Başkan Zelenskiy'ye desteğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

BIDEN İLK KEZ 'SOYKIRIM' DEDİ

ABD lideri Joe Biden ise, Rus mevkidaşına karşı giderek sert bir ton benimsiyor. 24 Şubat'ta başlayan işgalden bu yana ilk kez 'soykırım' ifadesini kullanan Biden, Putin'in Ukrayna'da 'soykırım' yaptığını söyledi. Washington yönetiminin akaryakıt fiyatlarının hızla artması nedeniyle aldığı önlemleri açıklayan Biden, Amerikalıların benzin için ödedikleri miktarın, kendi ifadesiyle, "Bir diktatörün savaş ilan edip etmemesine ve dünyanın bir köşesinde soykırım yapıp yapmamasına" bağlı olmaması gerektiğini söyledi. Biden daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ukrayna'da yapılanlar için soykırım dedim çünkü buna ilişkin kanıtlar artıyor. Putin'in Ukraynalı olabilme fikrini bile ortadan kaldırmaya çalıştığı giderek daha net şekilde görülüyor" dedi.

ABD Başkanı, Ukrayna'da 'soykırım' yapılıp yapılmadığına hukukçuların karar vereceğini de ekledi: "Soykırım dedim çünkü Putin’in Ukraynalı olabilme fikrini silmeye çalıştığı her geçen gün daha da netleşiyor. Kanıtlar artıyor. Uluslararası olarak bu konudaki kararı avukatlara bırakacağız ancak bana 'soykırım' gibi geliyor."

Ukrayna lideri Zelenskiy ise Twitter'dan paylaştığı mesajda Biden'ın sözleri için, "Gerçek bir liderin doğru sözleri. Bir şeylerin adını koymak kötülüğe karşı çıkmak için gerekli. ABD'nin şimdiye kadar sağladığı yardıma minnettarız ve daha fazla Rus vahşetinin gerçekleşmesini önlemek için daha ağır silahlara acilen ihtiyacımız var" diye yazdı.

NÜKLEER ÇANTAYI YANINDAN AYIRMIYOR

Batılı ülkeler tarafından Buça katliamının ardından 'savaş suçu' işlemekle itham edilen Rusya lideri Vladimir Putin, Vostoçni Uzay Üssü'nü ziyaretinde Batı'ya bir kez daha gözdağı verdi. Ukrayna'nın İstanbul'da düzenlenen barış konferansındaki anlaşmalardan saptığını savunan Rus lider, görüşmelerin 'çıkmaza girdiğini' belirtti. Buça kentinde sivillerin öldürülmesini beklendiği gibi 'sahte' kelimesiyle tanımlayan Putin, Ukrayna'yı işgal etmek dışında başka bir seçeneklerinin olmadığını ileri sürdü.

Donbas'taki Rus yanlısı ayrılıkçıların bir 'soykırım'a maruz kaldığı iddiasını hiçbir kanıt göstermeden yineleyen Putin, Batılı ülkelerin uyguladıkları yaptırımlarla Rusya'yı izole edemeyeceğini savundu. Batı'da petrol ve gıda fiyatlarının bu ülkelerdeki siyasetçiler üzerinde baskı yaratacağını dile getiren Putin, ülkesinin Ukrayna'daki işgale 'sakince' devam edeceğini ve kayıplarını minimize edeceğini vurguladı. Amur bölgesindeki uzay üssünde Avrupa'daki en sevdiği müttefiki Belarus lideri Aleksander Lukaşenko ile poz veren Putin, helikopterle seyahat ederken yanından yine nükleer çantayı ayırmadı.

RUS ORDUSUNUN YIĞINAK YAPTIĞI YERLER

Son uydu görüntüleri, Putin'in Kiev çevresinden çekmek zorunda kaldığı birlikleri doğudaki Belgorod ve Voronezh bölgelerine yerleştirdiğini ortaya koydu. Teknoloji şirketi Maxar'ın yayınladığı fotoğraflar Rus topraklarındaki Biriuch, Soloti, Dubrovka gibi yerlerde Rus ordusunun yaptığı yığınağı gösterdi. Rus ordusu ayrıca Ukrayna topraklarındaki Herson, Kırım, Vilkhuvatka, Bilokurakyne gibi yerlerde de sevkiyat yapıyor. İşgalin başından bu yana Rusya'nın ele geçirebildiği en önemli şehir olan Herson'daki hava üssündeki yığınak özellikle göze çarpıyor. BBC'den David Brown, Rus topraklarındaki Matveev Kurgan kasabası çevresindeki yığınağa dikkat çekiyor. Savaş Çalışmaları Enstitütüsü ise, Rus birliklerinin İzyum çevresinde saldırıya hazırlandığını kaydediyor.

FİNLANDİYA'YA RUS FÜZELERİ

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde ise Rus ordusunun Finlandiya sınırına ve Finlandiya Körfezi'ne füze sistemleri taşıdığı görüldü. Video kaydında ayrıca Helsinki tabelası da açıkça seçiliyordu. Finlandiya yakınlarında kayda alınan füzeler, K-300P Bastion-P taşınabilir kıyı savunma sistemleri. Karadan gemilere veya uçaklara ateşlenen füzelerin menzili 1000 kilometreyi buluyor. Füzenin havada kat ettiği hızı ise saatte 3 bin kilometreyi aşıyor. Tarihsel olarak tarafsızlığıyla bilinen Finlandiya sınırına füzelerini gönderen Putin'in hamlesi, Ukrayna'daki durumu kötüleştirmeleri halinde düşmanlarının bunun sonuçlarıyla yüzleşeceğini söylemesinin ardından geldi.

NATO'ya üye olmayan Finlandiya'da Ukrayna işgalinden bu yana ittifaka katılma tartışmaları artmış durumda. NATO da Finlandiya ve İsveç'in hemen üye olabileceklerini birçok kez açıkladı. Moskova ise, Helsinki ve Stockholm yönetimlerine NATO'ya katılmama uyarısı yapıyor.

ABD'DEN UKRAYNA'YA HELİKOPTER

Rus işgalcilere karşı Batılı ülkelerin silah desteğini kullanan Ukrayna'ya, ABD'den yeni bir yardım geliyor. ABD medyası, Washington'ın Ukrayna'ya 750 milyon dolarlık yeni bir silah yardımı yapmaya hazırlandığını bildirdi. NBC televizyonu, silahların gönderilmesine bu hafta onay verileceğini duyurdu. NBC'ye konuşan yetkililer, gönderilecek silahlar arasında 'deniz İHA'ları' ya da 'İHA gemileri' olarak da bilinen insansız su üstü araçları ile Mi-17 helikopterlerinin de olacağını söyledi.

Bir yetkili, "Gönderilecek silahlar arasında muhtemelen obüsler dahil ileri teknoloji ürünü havan topları da olacak" dedi. Üst düzey bir hükümet yetkilisi ise "Rusya'nın savaşı kaybetmesini istiyoruz" diye konuştu.Söz konusu silahların Ukrayna'ya gönderilmeleri için Kongre'nin onayı gerekmiyor. ABD, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası savaşta Kiev yönetimine 1,7 milyar dolarlık silah yardımı yapmıştı. Özellikle, gönderilen tanksavar ve uçaksavarların Kiev'in savunulmasında önemli rol oynadığı biliniyor. Ancak Ukrayna yönetimi ABD'den, ülkeye daha ağır silahlar göndermesini istiyordu. Kiev yönetimi ağır silahları özellikle, Rusya'nın yeni bir askeri harekata başlamasının beklendiği ülkenin doğusunda kullanmak istiyor.


 

 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım