SON DAKİKA

Teknoloji

Scania'nin Kabinsiz Otonom Kamyonu: Scania AXL

Isveç menseili agir araç üreticisi Scania, Insan gücünü sifira indiren yeni konseptini tanitti. Scania'nin yeni kamyonu herhangi bir soförü barindirmiyor ve tamamen otonom.

27 Eylül 2019 11:19
Scania'nin Kabinsiz Otonom Kamyonu: Scania AXL

Scania’nin yeni konsepti Scania AXL, madenler ve insaat sahalari gibi büyük yerlerde çalismak için tasarlanmis kabini olmayan bir kamyon. Scania’nin kabini kaldirabilme cesareti de kamyonun çalisacagi yerlerden geliyor. Maden ve insaat sahalari, birçok degisken barindiran normal yollardan çok daha güvenli bir yer.

Konsept kamyon, diger agir is yüküne sahip kamyonlar gibi dizel motora sahip. Ancak Scania, kamyondan meydana gelen emisyonu azaltmak için biyoyakit kullaniyor. Scania tarafindan gelen açiklamaya göre bu konsept, yepyeni teknolojik mecralara yol açacak ve gelismeyi de hizlandiracak.

Kabinsiz kamyon üreten tek sirket Scania degil. Hatta Scania Isviçre’de bile tek degil. Einride isimli bir girisim sirketi kabinsiz bir kamyonu üretime sokmayi planlarken Volvo da kendi kabinsiz kamyonunu tanitmisti.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım