SON DAKİKA

Teknoloji

Siber dolandiricilar, sahte e-postalarla hesaplari ele geçirmeye çalisiyor

YouTube para kazanma sartlarini siklastirinca siber dolandiricilar durumu kendi lehlerine kullanmak için gerçek gibi görünen e-postalar hazirliyor. Bu e-postalar sayesinde hesaplari kolayca ele geçirebiliyorlar. Uzmanlar Youtube fenomenlerini, siber dolandiriciliga karsi uyariyor.

27 Eylül 2019 15:29
Siber dolandiricilar, sahte e-postalarla hesaplari ele geçirmeye çalisiyor

YOUTUBERLARA DOLANDIRICI TUZAGI

Dolandiricilar da bunu kendi lehlerine kullanmak için gerçek gibi görünen e-postalar hazirliyor. Bunun yani sira binden fazla aboneye sahip YouTube hesaplarini ele geçirmeye yönelik bir egilim olustu. Böyle bir içerik üreticiye, YouTube'dan para kazanma talebinin degerlendirilecegini belirten sahte bir mesaj gönderiliyor ve istenen verileri doldurup göndermesi söyleniyor. Dolandiricilarin istedikleri bilgiler arasinda kanalin URL'si ve parolasi da yer aliyor.

IKI FAKTÖRLÜ KIMLIK DOGRULAMASI ÖNEMLI

Hesapta iki faktörlü kimlik dogrulama yönteminin kullanilmasi bu duruma karsi iyi bir çözüm olabiliyor. Bu tür tesebbüslere maruz kalan YouTuber'lar, bu sahte bildirimlerin kanallarina bagli olan e-posta adresine degil de herkese açik olarak kullandiklari e-posta adresine geldigini söylüyor.

HESAPLARI ELE GEÇIRMEYE ÇALISIYORLAR

Saldirganlar istedikleri verileri aldiktan sonra, kanalin takipçilerini dolandirmak için hesabi ele geçirmeye çalisiyor. YouTuber'in adina sahte bir reklam kampanyasi düzenleyerek ücretsiz ürün dagitacaklarini, degerli ödüllerin verilecegi yarismalar düzenleyeceklerini veya buna benzer seyler yapacaklarini duyuruyorlar. Takipçileri dolandirmak için önlerinde sinirsiz firsat bulunuyor.

"YOUTUBE PAROLA SORMAZ"

Kaspersky, YouTuber'lara ve YouTube kullanicilarina sosyal medyadaki faaliyetlerini güvene alabilmeleri için "YouTube'un bir e-posta ile size asla hesabinizin parolasini sormayacagini aklinizdan çikarmayin. Bir e-postaya yanit verirken, özellikle de kimin gönderdiginden emin degilseniz, her seyi ayrintili bir sekilde inceleyin." uyarisi yapti.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım