SON DAKİKA

Saglik

Tarhanadan cips yapti, siparislere yetisemiyor

Aksaray’da Anadolu’nun meshur tarhanasina özlemle yola çikan çiftçi, unutulmaya yüz tutan tarhananin cipsini yaparak yeni bir lezzete imza atti.

20 Ağustos 2019 13:16
Tarhanadan cips yapti, siparislere yetisemiyor

Aksaray’in Eskil ilçesi Küçük Gözlük Yaylasi'nda eski günleri yad etmek için tarhana yapan çiftçi Bülent Altan, özlemle yaptigi tarhanayi gelistirmek için tarhana cipsini üretti. Sadece bugday ve yogurt karisimiyla yapilan tarhana cipsi kisa sürede bölgede begeniyle tüketilirken çiftçi Altan, tarhana cipsinin ticaretini yaparak yeni bir lezzete imza atti. Tarhana cipsi dogalligiyla da ilgi görürken Altan yeni açtigi kazanç kapisiyla geçimini sagliyor.

Tarhananin geçmis zamanlarda Anadolu’nun vazgeçilmez kuruyemis ürünü oldugunu belirten Bülent Altan, “Bu tarhana bizim geçmis zamanda yedigimiz, çok sevdigimiz mahsullerden birisiydi. Zamanla, bu lezzet unutulmaya basladi. Biz de geçmise özlem duydugumuz için tarhana yapmak istedik. Su an yüzde 90 tarhana tadi veriyoruz. Bu is zamanla çok talep görmeye baslayinca ticaretini yapmaya basladik. Ailemle ve birkaç arkadasla birlikte bu isin ticaretini yapiyoruz. Biz bunun satisina basladigimizda, piyasada satilan patates cipsleri ile rekabet edebilecegimiz söylendi” dedi.

'TAMAMEN DOGAL VE SAGLIKLI BIR CIPS'

Tarhana cipsinin tamamen dogal oldugunu belirten Altan, “Sadece bugday ve yogurtla yapilan gayet dogal ve saglikli bir madde oldugu için özellikle memurlar bizden yogun bir sekilde bugday cipsi istedi. Hatta birçogu ‘Artik çocugumuza marketlerde satilan cipslerden degil, dogal ve saglikli olan bu cipslerden yedirtecegiz’ dediler. Biz bunu daha seri bir sekilde üretmeye çalisiyoruz ve su an için patates cipsi ile yarisiyoruz” seklinde konustu.

'TADINI GÜNESTEN ALIYOR'

Tarhana cipsinin yapim asamasini anlatan Altan, “Bunun yapim asmasi, sert bugdayi getirip, degirmende yikatiyoruz. Kendi ezme degirmenimiz var, orada eziyoruz. Eski zamanlarda oldugu gibi kazanlarda kaynatip, sogumasini bekliyoruz. Sonrasinda, yogurdu iki gün bekletip, eksimelerini sagladigimiz yogurtlarla karistirip, makinemizin üzerine seriyoruz. Sonrasinda da bir gün içerisinde güneste kuruyor ve hazir oluyor. Bu tadini, günesten aldigi için günesin oldugu gün bizim için çok iyi oluyor” diye konustu.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım