SON DAKİKA

Ekonomi

TIM Baskani Ismail Gülle tahmini ihracat rakami verdi

TIM Baskani Ismail Gülle, Türkiye'nin 2019 yilini 180 milyar dolar üzerinde ihracatla tamamlayacagini söyledi.

28 Nisan 2019 09:40
TIM Baskani Ismail Gülle tahmini ihracat rakami verdi

Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) Baskani Ismail Gülle, 2019’un ilk çeyreginde 45 milyar dolarlik ihracat yapildigini belirterek, "Yani yili en az 180 ve üzerinde bir rakamla bitirecegimizi garanti ettigimiz bir tablodayiz" dedi.

Istanbul Tekstil ve Konfeksiyon Ihracatçi Birlikleri (ITHIB) tarafindan Kahramanmaras Ticaret ve Sanayi Odasi’nda (KMTSO) tekstil ve ham maddeleri hazir giyim ve konfeksiyon sektör toplantisi yapildi. Toplantiya; Kahramanmaras Valisi Vahdettin Özkan, Ticaret Bakan Yardimcisi Riza Tuna Turagay, TIM Baskani Ismail Gülle, Türk Eximbank Genel Müdür Yardimcisi Enis Gültekin, Istanbul Hazir Giyim ve Konfeksiyon Ihracatçilari Birligi (IHKIB) Baskani Mustafa Gültepe ve ITHIP Baskani Ahmet Öksüz ile birliklerin yönetimleri katildi.

TURAGAY: SEKTÖRÜN SORUNLARIYLA GELIN, ÇÖZELIM

KMTSO Baskani Serdar Zabun ve Meclis Baskani Hanefi Öksüz’ün açilis konusmalariyla baslayan toplantida Ticaret Bakan Yardimcisi Riza Tuna Turagay, 80’li yillarda Türkiye’nin ihracata dayali kalkinma stratejisini belirledigini ve 90’li yillarda da ihracatin artmaya basladigini söyledi. Ihracatta tekstil ve konfeksiyonun çok önemli oldugunu ifade eden Turagay söyle konustu:

"O dönemde Türkiye’yi alip da bugünlere getiren sektör tekstil ve konfeksiyon sektörüdür. 1990’li yillarda 4 milyar dolar olan ihracatimiz, bunun içinde deri ve hali da var, 29,5 milyar dolara çikti. Ama suna katiliyorum; daha da ilerilere çikartmaliyiz. 2014’lerde 31 milyarlari yakalamisiz artik demek ki bir atilim yapmamiz lazim. Bu atilimi da hep beraber yapacagiz. Bundan sonra birçok kez daha bir araya gelecegiz. Sizlerin sorunlarinizi tek tek dinlemek istiyoruz. Sayin Baskanlarimizla oturalim konusalim, siz sorunlarinizi getirin ama her zaman söyledigim bir sey var ama bana bireysel, firmasal ’Gümrüktekiler söyle yapti, çikarken belgem kapanmadi’ gibi ivir zivir, yanlis anlamayin ama sizler için çok önemli olabilir ama Türkiye için o kadar önemli degil. Bir isi yapiyorsaniz dogru yapacaksiniz, bastan asagi da gerekeni yerine getireceksiniz. Sizler için çok önemli olan ama sektör açisindan çok önemli olan sorunlari getirin ki, bizde oturup onlari masaya yatiralim ve onlari çözelim."

GÜLLE: YILI 180 VE ÜZERINDE BIR RAKAMLA KAPATACAGIZ

TIM Baskani Ismail Gülle ise geçen yil Türkiye’nin, Cumhuriyet tarihinin en önemli ekonomik saldirisiyla karsi karsiya kaldigini ve hemen hemen bütün ekonomik göstergelerin bundan etkilendigini belirtti. Etkilenmeyen tek seyin ihracat rakamlari oldugunu ifade eden Gülle, "O konuda sizlerin durusu ve fedakarligi, mücadelesi her türlü takdirin, her türlü güzel sözlerin, her türlü övgüye layik sözlerin karsiligidir. Geçen yili 168 milyar dolarlik bir Cumhuriyet tarihiyle kapattik ve ilk çeyrekte de yine 45 milyar dolarlik, yani yili en az 180 ve üzerinde bir rakamla bitirecegimizi garanti ettigimiz bir tablodayiz. Insallah tabii her sey yolunda giderse. Bunun içerisinde tekstil ve hazir giyimin de payi çok. Yillarca bu sektörün daha ileriye gitmesi, daha basarili olmasi, tesvikleri, sorunlarin çözümleri için el birligiyle tekstil ve hazir giyim sektörü olarak çok kiymetli çalismalar yaptik" dedi.

GÜLTEPE: 2018’DE HAZIR GIYIM SEKTÖRÜ YÜZDE 4,7 BÜYÜDÜ

IHKIB Baskani Mustafa Gültepe ise Kahramanmaras’in tekstil sektörünün parlayan yildizi oldugunu söyledi. Hazir giyim sektörünün son 3 yildir 17 milyar dolar civarinda bir duraksama dönemi yasadigini kaydeden Gültepe, "2018’de biraz daha atak yaptik. 17,6 milyar dolari, rekor olan 18 milyar dolari yakalamak üzereyken son çeyrekteki düsüsten dolayi 17,6 milyarda kaldik. 2019’un ilk çeyreginde yine bir küçük de olsa bir artis içerisindeyiz. Miktar bazinda ise biraz daha artidayiz. 2018’de yüzde 7,6, 2019’un ilk 3 ayinda yüzde 11’lik bir artis var. Ciroda ise kurlarin etkisiyle en azindan basa bas noktadayiz. Verilerden de anlasilacagi üzere daha fazla üretip daha fazla ihracat yapiyoruz. Bu egilim, üretim ve istihdam rakamlarimiz da yansiyor. 2018’de imalat sanayi üretimi yüzde 1,5 büyümesine ragmen hazir giyim sektörü yüzde 4,7 büyüdü. 2019’a da iyi basladik. Bu yilin ocak ayinda imalat sanayi yüzde 5,5 küçülürken, hazir giyim sektörü yüzde 3,6 büyüdü. Agustos-Aralik ayi döneminde istihdam rekoru kirdik, 5 ay üst üste 5 binin üzerinde istihdam sagladik" diye konustu.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım