SON DAKİKA

Güncel

Uçuslara Silahli Polis Zorunlulugu

Bugün Resmi Gazete de Yayinlanan Yasada Artik Uçuslarda Silahli Polisler Olacak

1 Ekim 2019 15:55
Uçuslara Silahli Polis Zorunlulugu

Uçakta en az 2 polis olacak

Uçaklarda görevlendirilecek hava polisi sayisi; hava araci tipi, yolcu kapasitesi, uçus süresi, uçus yapilacak bölgenin risk durumu ve istihbari bilgileri göz önüne alinarak belirlenecek. Görevlendirilecek hava polisi sayisi ikiden az olmayacak. Ülke ve riskin boyutuna göre bu sayi artabilecek.

Türk tescilli havayollarinin gerçeklestirecegi uluslararasi uçuslarda artik silahli hava polisleri devreye giriyor. Hava polisleri, “hava aracinin ve yolcularin güvenligini tehlikeye atan yasa disi müdahale eylemlerine karsi, aracin, yolcularin ve mürettebatin güvenligini” saglayacak. Mürettebat hava polisinin kim oldugunu bilecek ancak yolcular bilmeyecek. Yönetmelik sali günü Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girdi.

“Türk Tescilli Sivil Hava Araçlarinda Bulundurulan Özel Egitimli Silahli Güvenlik Görevlilerinin Görev, Yetki ve Sorumluluklarina Dair Yönetmelik” baslikli yönetmelik hava polislerinin seçimi, egitimi ve görev ve çalisma esaslarini tarif ediyor.

Yönetmelikte hava polisi “Türk tescilli sivil hava araçlarinda uluslararasi uçuslarda görevlendirilen özel egitimli emniyet teskilati personeli” olarak tanimlaniyor. Kuralsiz yolcu ise “uçakta kalkis öncesinde uçak kapisinin kapanmasindan, indikten sonra tekrar açilmasina kadar olan sürede yolcu ve personel düzenini veya güvenligini tehlikeye atacak hareketlerde bulunan, uçaktaki malzemelere zarar veren, tehdit eden veya sivil havacilik alaninda uygulanan mevzuat kurallarina ve mürettebatin uyarilarina uymayan kisi”.

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım