SON DAKİKA

Saglik

Üzerinden 4 kilo tüy çikti! Son hali görenleri sasirtti

Manisa'nin Akhisar ilçesinde, geçici olarak tutuldugu hayvan barinaginda, hayvanseverlerce bakimsizliktan tüyleri uzamis ve keçelesmis bulunan köpek, Izmir'deki Hayvanlar Için Projeler Dernegi'nin (HipDer) de destegiyle veterinere götürülerek, tiras ettirildi. Tirasin ardindan 10 kilodan 6,5 kiloya düsen köpegin, 3 yasinda erkek terrier oldugu ortaya çikti.

23 Ağustos 2019 11:16
Üzerinden 4 kilo tüy çikti! Son hali görenleri sasirtti

 


 

Akhisar'daki barinakta geçici tutulan, tüylerinin keçelesmesi nedeniyle görünmez hale gelen ve sokaga atildigi düsünülen köpek, hayvanseverler tarafindan bulundu. Köpegin halini görünce bakimini üstlenen hayvanseverler, HipDer'e haber verdi. Bunun üzerine dernek üyeleri, köpegi Izmir'in Bornova ilçesindeki veterinere götürerek, tüylerinin tiras edilmesini sagladi. Kat kat tüyler tiras edilince altindan 3 yasinda erkek terrier çikti. 'Süpürge' adi verilen köpek, tiras edildikten sonra 10 kilodan 6,5 kiloya düstü. Temizlenip, bakimi yapilan, kan degerleri normal çikan ve geçici olarak gönüllü hayvanseverin evinde bakilan köpek, sahiplendirilmeyi bekliyor.

HUYUNU SUYUNU ANLAYIP SAHIPLENDIRECEGIZ

HipDer Baskan Yardimcisi Iksir Altiok, köpegin kan degerlerinin normal ve saglik durumunun iyi oldugunu söyledi. Altiok, köpege, ilk gördüklerinde görüntüsü dolayisiyla Jamaikali sanatçi Bob Marley'in saçlarindan esinlenerek 'Dog Marley' dediklerini belirterek, "Büyük ihtimalle sokaga atildi ve sokakta 6-7 ay yasadiktan sonra o hale geldi. Normalde uzun tüylü cins köpeklerde tüyleri taramak, temizlemek, bakimini yapmak gerekiyor. Bu köpek sokakta oldugu için tüyler koptukça birlesmis ve uzun saçaklar haline gelmis. Bu sekilde barinakta yasamaya devam etseydi enfeksiyon kapip ölebilirdi. Biz bakimini geçici olarak üstlendik, veterinerdeki kontrollerde bizi sasirtarak çok saglikli çikti. Sadece vitamin ignesi yaptirdik. Su an geçici yuvada, orada huyunu suyunu anladiktan sonra sahiplendirecegiz" dedi.
 

Yorumlar

  • Yazılan haber yorumları hiçbir şekilde haberclick.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım